Comcast in Philadelphia is de grootste kabelaar van de VS met bijna 25 miljoen aansluitingen in gebruik, waarvan ruim 14 miljoen ook voor internettoegang. Al maanden ligt Comcast onder vuur voor het grootschalig monitoren en selecteren van verschillende soorten verkeer over haar netten, en het vervolgens blokkeren van ruilverkeer van haar abonnees met bijvoorbeeld BitTorrent.
Comcast moet nu binnen 30 dagen in detail openbaren hoe ze precies te werk gaat en tegelijkertijd een plan indienen hoe ze een einde zal maken aan dit soort praktijken vóór het einde van 2008. Ook moeten abonnees goed worden voorgelicht over de huidige situatie en de te verwachten maatregelen. Sancties kent het besluit niet.
In de uitspraak neemt de FCC het Comcast hevig kwalijk dat ze na de eerste berichten over beperkingen van p2p-verker glashard loog over enige verantwoordelijkheid hiervoor. Stukje bij beetje werd duidelijk dat Comcast dit op grote schaal deed en er apparatuur en software voor geïnstalleerd had.
Enige tijd probeerde Comcast te doen geloven het selecteren en blokkeren van verkeer louter op tijdstippen met congestie in het net werd toegepast. Tevergeefs. Na testen van abonnees en organisaties bleek dat in een aantal lokale kabelnetten zeker driekwart van de abonnees werd geraakt. Comcast verzweeg dit alles voor klanten.
Volgens de FCC is het Comcast zwaar aan te rekenen dat ze de inhoud van de datapakketten heeft ingezien. Volgens de FCC staat dit gelijk aan het openen van brieven.
De FCC benadrukt dat deze uitspraak gezien moeten worden als een belangrijk signaal dat ze de vrijheid van verkeer over internet bewaakt en bereid is te beschermen ten behoeve van consumenten. In die zin is het ook een historisch belangrijk politiek signaal: de FCC gaat pal staan voor de vrijheid van verkeer en neemt daarmee min of meer een standpunt in over Netneutraliteit. In Nederland vond daarover beperkte discussie plaats. Kabelaars verzetten zich daarin tegen regels.
De uitspraak van de toezichthouder in Washington komt midden in een politiek debat over de verantwoordelijkheid van providers voor illegaal verkeer. Het eerst speelt dat, Net als in Nederland, met kinderporno. In het verlengde volgt de kwestie van de bescherming van de (Amerikaanse) film-, muziek-, tv- en software-industrie tegen het ruilen van bestanden zonder betaling van rechten.
Dat is de reden dat er geen unanimiteit is in dit besluit, maar een 3-2 uitslag. Twee Democraten stemden vóór straf, twee Republikeinen tegen. Voorzitter Kevin Martin, hoewel door George Bush benoemd, gaf de doorslag. Zowel de tegenstem van Deborah Taylor Tate als die van Robert McDowell zijn gegrond op het vertrouwen dat de internetindustrie haar problemen zelf oplost.
Ze wijzen op maatregelen die Comcast al nam maar ook op de verantwoordelijkheid van providers in de bestrijders van illegaal verkeer zoals kinderporno. Ze vinden dat het besluit is gebaseerd op 'retoriek' en dat het geen taak is van de FCC om zo vergaande politiek belangrijke besluiten te nemen. Sommige critici zijn het daarmee eens.
Comcast liet in een commentaar weten 'alle juridische opties' open te houden en stapt waarschijnlijk naar de rechter om het besluit aan te vechten. Overigens heeft ook kabelaar Cox, met 6 miljoen abonnees, toegegeven p2p verkeer te monitoren en te 'verdelen' over de netwerkcapaciteit.
ISP's controleren
Niet toevallig op dezelfde dag als dat de FCC-uitspraak komt, lanceert de actiegroep voor vrij verkeer Electronic Frontier Foundation haar product 'Switzerland' bedoeld om providers in de gaten te houden. De bedoeling is dat internetters de 'versie 0', dat wil zeggen 0.0.5 van de software installeren en daarmee hun provider in de gaten te houden. De EFF vindt dit nodig, ofschoon ze erkent dat voor dit doel al de nodige pakketten op de markt zijn. Met Switzerland komen de rapportages over verkeer bij de EFF zelf.
De naam van de software refereert aan de 'neutraliteit' van internet. Via een wiki moet duidelijk worden in hoeverre anderen ook met problemen kampen en wat de oorzaken zijn.
(Afbeelding van: Melissa op Flickr)