Zoek BEDRIJVEN ZOEKEN
Emerce eDay
Het grootste e-business event van 2010. Registreer nu.
 Klik hier
MAGAZINE
NIEUWSBRIEF
MOBILE
RSS FEEDS
Magazine

Internetrechtbank moet rechtspraak betaalbaar maken


11 januari 2010 17:21 - Door Jannemiek Starkenburg


 
Nederlands eerste online rechtbank, moet de procesgang versnellen en daarmee ook goedkoper maken. Juridische professionals verzamelden zich in de stichting E-Court om de rechtbank op te richten.

Betrokkenen partijen kunnen online de voortgang van een zaak bijhouden. Daarnaast worden er geautomatiseerde meldingen gegeven wanneer er een belangrijke ontwikkeling in de zaak is. De stichting heeft voor de lancering van de site hackers uitgenodigd om de veiligheid te testen.

Wanneer op de site een zaak aangemeld wordt, is meteen bekend wanneer zitting plaatsvindt en wanneer het vonnis wordt uitgesproken. Gemiddeld duurt een zaak tot het vonnis 8 weken.

Door de relatief korte tijd waarin een zaak beslecht wordt, kunnen de kosten laag gehouden worden. Juridische adviseurs weten hoeveel tijd zij aan een zaak kwijt zijn en kunnen een vaste prijs afspreken. De ‘vanaf-prijzen' beginnen bij 375 euro.

Zittingen, die de kosten opdrijven, zijn niet verplicht, met uitzondering van een conflict om een bedrag boven de 40.000 euro en een hoger beroep.

De korte procedure is voor veel partijen een uitkomst. Waar ondernemers tot nog toe vaak van een onbetaalde rekening geen zaak maakten, omdat dit normaal op kan lopen tot 3 jaar van procederen, is er nu een sneller alternatief.

De nieuwe rechtbank behandelt enkel civiele conflicten. De vonnissen zijn rechtsgeldig omdat ze worden vastgelegd in een notariële akte.



6 reacties  
Plaats een reactieRSS-feed van reacties op dit artikel

Johanna
maandag 11 januari 2010 (17:34)

Dit is pas echt (goed!) nieuws! Eindelijk afgelopen met slepende rechtzaken.

MvL
dinsdag 12 januari 2010 (8:19)

E-Court is een privaat initiatief. Dat maakt de term 'rechtbank' nogal misleidend.

MvL
dinsdag 12 januari 2010 (8:23)

Een voorbeeld: in de reguliere rechtspraak maken beroepsprocedures en cassatie onderdeel uit van het bouwwerk van de rechtspraak. Ik zie niet hoe de activiteiten van E-Court hier binnen kunnen passen.

MvL
dinsdag 12 januari 2010 (8:47)

De FAQ staat bevat overigens enkele holle frasen:
 
"Zo is de website even zwaar beveiligd als van internetbankieren. Ook zijn geautoriseerde inbrekers uitgenodigd om mogelijke problemen voor te zijn."
 
Geautoriseerde inbrekers ??? :-)
 

"Zonder mailadres van de andere partij, of in elk geval de jurist of advocaat van de andere partij, kunt u geen zaak starten."
 
Dat werkt natuurlijk drempelverlagend, maar als je echt een geschil hebt met iemand mag het ontbreken van een emailadres natuurlijk de rechtsgang niet blokkeren.
 
"Het groene balkje is een veiligheidscertificaat dat vanuit Amerika is verstrekt. "
 
Helemaal vanuit Amerika ! Toe maar !
 
"Wij hebben alle vertraging en inefficientie uit de procesgang gehaald. Verder kunnen de kosten nog meer omlaag door automatische waarschuwingen via e-mail."
 
Automatische waarschuwingen via email ??? Wat zou er zonder die automatische waarschuwingen zo kostbaar zijn geweest? In het kader van een gerechtelijke procedure zie ik dat niet.
 
Dan blijft natuurlijk ook nog de issue dat een normale civiele rechtsgang vaak begint met een dagvaarding, een oproep om voor het gerecht te verschijnen. Een dagvaarding om voor een private internetrechtbank te verschijnen kun je volgens mij zonder consequenties negeren, in tegenstelling to een oproep om voor het reguliere gerecht te verschijnen. Kun je niet alleen E-Court inzetten als geschillenbeslechter indien de beiden partijen hiermee instemmen?
 

Piet
dinsdag 12 januari 2010 (9:42)

Zo MVL, toch wel interessant om hier een half uur van je ochtend aan te besteden.....

Arnoud Engelfriet
dinsdag 12 januari 2010 (10:36)

E-court biedt in feite arbitrage aan, een op zich legale constructie. Alleen moeten beide partijen het er wel mee eens zijn dat e-court de zaak mag beslechten. Je kunt in je contracten een standaardzin opnemen waarin je arbitrage via stichting e-court afspreekt, en als de wederpartij daarmee akkoord gaat dan kun je hem dwingen naar e-court te gaan bij een geschil.
 
Op zich dus weinig mis met het idee, maar e-court presenteert zich wel erg nadrukkelijk als "rechtbank". Je moet echt je best doen om het woord "arbitrage" te vinden op die site. En het schermen met zaken als notari?le akte waar "in naam der koningin boven staat" of "rechtsgeldig" geeft me geen goed gevoel.

Plaats een reactie
 

print dit artikel
stuur door
bekijk reacties op dit artikel
nieuwsbrief
newsfeed
RSS reacties op dit artikel
RSS laatste nieuws
   
Add to Google   Add to Netvibes

03.09.10 [eDay 2010] Het open web in de praktijk
03.09.10 Werkspot breidt uit naar Scandinavische landen
03.09.10 Baidu breidt zoekmachine uit tot entertainmentportaal
03.09.10 Uitgevers presenteren resultaten mobiele reclametest
03.09.10 iPad apps duurder dan iPhone-apps
02.09.10 Qubulus crowsourced indoor lokatiebepaling
02.09.10 Greenpeace eist groene energie van Facebook
02.09.10 [video] Hoe internetten we in de toekomst
02.09.10 Nederlandse muziekdownloads groeien 19 procent
02.09.10 Apple lanceert magere streaming dienst Apple TV
02.09.10 Facebook Credits te koop in bakstenen winkel
42001 reacties  
Meer reacties
9 Apple lanceert magere streaming dienst Apple TV
9 QR-codes moeten jongeren informeren over OV-chipkaart
2 Uitgevers presenteren resultaten mobiele reclametest
20 Micazu wil marktplaats zijn voor vakantiehuizen
5 Webwinkels volgend in duurzaamheidsontwikkeling
1 iPad apps duurder dan iPhone-apps
9 Zoover-CEO wint prijs voor beste online ondernemer
3 Greenpeace eist groene energie van Facebook
7 WiseGuys-oprichters lanceren social media monitor
2 Vodafone gaat strijd aan op glasvezelmarkt
29 'Minder cookie overschrijving kortingssiteaffiliate'
5 Spil Games ruikt mobiele winst in HTML5
26 Buzzcapture publiceert API voor social media-analyse


Abonneren / Adverteren / Disclaimer / Privacy / Alle rechten voorbehouden © Emerce
Powered by Redfive