Deel dit artikel
-

AI dringt door tot het dagelijks menu nieuwsvoorziening

Eén op de vijf Britse volwassenen heeft de afgelopen maand een AI-tool gebruikt om nieuws te bekijken of te beluisteren. Dat blijkt uit het News Report 2026 dat toezichthouder Ofcom gisteren publiceerde.

Het is voor het eerst dat de mediawaakhond expliciet vraagt naar AI-gebruik voor nieuws. De cijfers laten zien dat chatbots een nieuwe toegangspoort tot het nieuws zijn geworden. De omvang van gebruik is nog bescheiden.

Van die 21 procent gaat het gros naar één naam. ChatGPT is met dertien procent van alle ondervraagden veruit de populairste AI-bron voor nieuws. Google Gemini wordt door Ofcom apart genoemd, want valt in de tellingen samen met Search, YouTube en Google News onder het bredere Google-ecosysteem. Die bubbel heeft een nieuwsbereik van zestig procent.

Socialmedia- en videoplatforms blijven met zestig procent bereik de dominante route naar het nieuws. Sites en apps van uitgevers zitten op 57 procent qua bereik.

Binnen de categorie online intermediairs, waartoe Ofcom zoekmachines, aggregators en AI-tools rekent, scoort AI met 21 procent wel hoger dan nieuwsaggregators (17%). Een kleintje onder de grote spelers.

Interessanter wordt het bij de tijdsbesteding. Ofcom heeft dit jaar voor het eerst search, aggregators en AI losgeknipt van social media en videosharing binnen de brede categorie online-intermediairs. Samen nemen die online intermediairs 37 procent voor hun rekening van de gemiddeld 72 minuten die een Britse volwassene dagelijks aan nieuws besteedt. Dat komt in de buurt van televisie, wiens portie juist is gekrompen van 31 naar 25 procent.

Verder blijkt dat twintig procent van de volwassenen TikTok gebruikt voor nieuws. Dat is minder dan Facebook (39%) en YouTube (33%), maar komt in de buurt van Instagram (26%).

Van de volwassenen die nieuws op TikTok zien, meldt 41 procent dat het van publieke omroep BBC komt.

Ofcom vat samen: “Over het algemeen schatten we dat volwassenen in het Verenigd Koninkrijk gemiddeld 72 minuten per dag besteden aan het consumeren van nieuws, een stijging ten opzichte van 61 minuten vorig jaar. Naast de gevestigde nieuwsorganisaties maken ook online influencers en contentcreators deel uit van het nieuwslandschap. Hun aanwezigheid was met name merkbaar op X en TikTok, waar ongeveer een op de vijf volwassenen aangaf nieuws van deze bronnen te zien.”

 

Foto: Julia Sabiniarz / Unsplash

Deel dit bericht

Plaats een reactie

Uw e-mailadres wordt niet op de site getoond