Industry Wire

Europese organisaties verspillen jaarlijks 9,6 miljard euro aan ongebruikte bedrijfssoftware

Amsterdam, 19 mei 2014 – Europese bedrijven gooien elk jaar miljarden euro’s aan technologische investeringen weg door ongebruikte bedrijfssoftware. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van Sage.

Sage ondervroeg zeshonderd IT-beleidsmakers verspreid over de EU. Daaruit kwam naar voren dat elk van de 222.628 Europese midden- en kleinbedrijven jaarlijks gemiddeld 43.138 euro verspilt. Dat komt in totaal neer op een bedrag van 9,6 miljard euro per jaar. In de praktijk maakt 88 procent van de ondernemingen niet optimaal gebruik van hun bedrijfssoftware. Voor Nederlandse organisaties is dit zelfs 92 procent, al gebruikt zestig procent wel meer dan vijftig procent van de functionaliteiten van de bedrijfssoftware.

De redenen verschillen per land: Duitsland legde de oorzaak bij duplicatie met andere software (35 procent), terwijl iets meer dan een kwart (26 procent) van de respondenten uit het Verenigd Koninkrijk onderbenutting wijt aan een gebrek aan vraag van de klant. De meest voorkomende redenen waren ‘een te groot aantal functionaliteiten in verhouding met de reële bedrijfsbehoeften’ (36 procent) en ‘gebrek aan opleiding van de gebruikers’ (25 procent).

“Dit onderzoek moet een enorme wake-up call zijn voor bedrijven in heel Europa, die miljarden euro’s besteden aan bedrijfssoftware die ze niet optimaal gebruiken”, zegt Christophe Letellier, CEO van Sage Mid-Market. “Bedrijfssoftware moet een belangrijk onderdeel zijn van elke mid-market-strategie om vooruit te komen. Op dit moment bestaat er echter een kloof tussen de aangekochte oplossingen en de bedrijfsbehoeften. Beleidsmakers luisteren niet genoeg naar hun gebruikers en dat betekent dat ze one-size-fits-all-oplossingen proberen te vinden, in plaats van op maat gemaakte producten die tegemoet komen aan de werkelijke behoeften van de gebruiker. Mid-market-bedrijven moeten gebruikersgericht denken en begrijpen hoe werknemers het best de gerealiseerde investeringen benutten.”

Efficiëntie is de belangrijkste uitdaging die software moet inlossen – 63 procent van de respondenten geeft aan dat dit de belangrijkste bedrijfsbehoefte is. Opvallend genoeg ziet slechts een derde van de landen (35 procent) software als de tool om hun activiteiten te ontwikkelen.

IT-beleidsmakers worden steeds meer beïnvloed door gebruikers, waarbij steeds meer kenmerken van de consumerisation van IT hun weg vinden naar bedrijfssoftware. Social media bleek bijvoorbeeld een snelgroeiend gebied te zijn – 64 procent van de bedrijven benadrukt het belang van hiermee geassocieerde functionaliteiten.

Cloud blijft de IT-agenda domineren. 76 procent van de bedrijven overweegt in de toekomst te investeren in cloud-gebaseerde bedrijfssoftware. Dit verschilt wel van land tot land – 92 procent van de Portugese bedrijven heeft dit in de planning staan tegenover 76 procent van de Nederlandse en slechts 68 procent van de Franse.

Gelukkig meten alle Europese landen het succes van business-software-implementaties, waarbij servicebeschikbaarheid en bedrijfsimpact de twee meest gemeten criteria zijn. Verontrustend is echter dat meer dan een tiende van de Duitse bedrijven (twaalf procent) zegt het succes van een technologische implementatie helemaal niet te meten.

Klaus-Michael Vogelberg, Group CTO van Sage: “Wat deze opvallende onderzoeksresultaten onderstrepen is de toename van trends als social ERP, die zorgen voor verandering in de zakelijke wereld. Bedrijven moeten zichzelf afvragen wat de invloed is van social media en andere trends op hun gebruikers en hun klanten. Als bedrijfsefficiëntie hun doel is, hebben ze oplossingen nodig, waarvan mobiliteit en toegankelijkheid de kern vormen. Daardoor zijn deze oplossingen vandaag net zo bruikbaar als morgen.”

Andere belangrijke resultaten:

  • 43 procent van de Europese bedrijven  en vijftig procent  van Nederlandse organisaties update zijn software elke drie tot vijf jaar. Bijna de helft van de Franse bedrijven (47 procent) update zijn software elke één tot drie jaar, terwijl slechts ongeveer een derde van de Nederlandse (32 procent) en een kwart van de Duitse (27 procent) en Belgische (26 procent) bedrijven dit doen.
  • De efficiëntie verbeteren is een van de twee topprioriteiten van bedrijven in het komende jaar, vooral voor het Verenigd Koninkrijk (61 procent).
  • Features die gericht zijn op gebruiksgemak, zoals functionaliteit, toegankelijkheid en implementeergemak, zijn belangrijk voor Duitse en Portugese bedrijven. Daarentegen is het Verenigd Koninkrijk vooral gedreven door de kosten (69 procent), terwijl dat voor alle landen in het algemeen genomen de belangrijkste reden is (53 procent).

De vooruitzichten voor softwarebestedingen zien er somber uit – de helft van de Europese bedrijven (49 procent) verwacht minder te besteden dan vorig jaar. Voor Nederland is dit veertig procent. Duitsland is het meest optimistisch: daar verwacht negentien procent een toename.

Noot voor de redactie
Sage gaf het Redshift Research Crowdology-panel opdracht tot een onafhankelijk onderzoek. Het onderzoek werd uitgevoerd in april 2014 onder zeshonderd senior IT-beleidsmakers bij bedrijven met 250 tot duizend werknemers in de volgende landen: Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Duitsland, Portugal, Spanje, België, Roemenië en Nederland. De genoemde cijfers in dit persbericht zijn gebaseerd op EU-schattingen van 222.628 midden- en kleinbedrijven in de EU in 2012.

Dit artikel is een ingezonden bericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.

Deel dit bericht