Een jaar na de start in Nederland bedient het Zweedse Klarna hier inmiddels achthonderd webwinkels. Hun klanten hoeven niet te betalen als ze online een item kopen, maar krijgen achteraf de factuur thuisgestuurd.
“We nemen het risico van de webwinkels over”, zegt Jens Saltin, die verantwoordelijk is over de Nederlandse activiteiten van Klarna. “Als iemand iets koopt bij een webwinkel hoeft hij enkel zijn adresgegevens te versturen en, na ontvangst van de goederen, ons te betalen. De ondernemer krijgt altijd zijn geld, ongeacht of de consument betaalt of niet.”
Het Zweedse bedrijf ging in 2005 van start toen de oprichters tot de slotsom kwamen dat online winkelen voor de grote massa nog steeds te omslachtig was. Niet iedereen geeft graag zijn creditcardnummer, heeft een random reader bij de hand of wil zijn persoonsgegevens aan onbekende shops afstaan. De Zweden besloten ‘ouderwetse’ facturen een digitaal nieuw leven in te blazen.
De markt sloeg snel aan op het idee. Vorig jaar verliep een kwart van de e-commercetransacties in Zweden via Klarna. Het bedrijf handelde sinds het begin 25 miljoen transacties af en heeft in Europa 12.000 klanten. De snelle Zweedse acceptatie leidde ertoe dat de onderneming rond 2008 de internationale expansie begon. Scandinavië is helemaal afgedekt, vorig jaar ging het in Duitsland en Nederland van start.
In de Verenigde Staten is een vergelijkbare dienst operationeel onder de naam Bill me Later. Die werd in 2008 door eBay overgenomen voor 820 miljoen dollar. Amerikaanse investeerders zagen vorig jaar de potentie van Klarna in en investeerden zeven miljoen euro. Een van geldschieters is Sequoia Capital, de onderneming die eerder bedrijven als Google, YouTube, Dropbox en PayPal hielp groeien.
Satlin: “Als je op de Koop-knop drukt bij een webwinkel doen wij real time een ‘credit approvement’. Creditcardmaatschappijen doen dat ook. Daarna krijgt de shop de details van de bestelling, maken de items gereed voor verzending en printen onze factuur met hun logo erop uit. Als de klant zijn spullen ontvangt, betaalt hij ons en wij de ondernemer.”
Een startup fee kost 300 euro, het maandelijkse abonnement 29 euro. Daarnaast krijgt Klarna per transactie een percentage van de omzet.
Een noviteit is de dienst Klarna Account. Consumenten die vaker via de Zweedse dienst afreken kunnen de facturen van al hun aankopen een keer in de maand laten bundelen. “Die kunnen ze dan in een keer betalen, of verspreid over de maanden. Het maakt niet uit of de bestellingen bij één winkel plaatsvonden of meerdere.”















En wij van WC Eend adviseren..