Industry Wire

Geplaatst door iMinds

Onderzoekers iMinds – UGent leveren belangrijke bijdrage aan technologie die vaste, residentiële telecomnetwerken 250x energie-efficiënter maakt

Gent – 14 oktober 2015. Communicatienetwerken zijn onmogelijk weg te denken uit onze moderne maatschappij. Dankzij deze netwerken kunnen we surfen, skypen, video’s en data up- en downloaden, enz. Maar ze verbruiken ook veel elektriciteit; een elektriciteitsbehoefte die elk jaar stijgt met ongeveer 10% (dit is een verdubbeling elke zeven jaar). Om die trend om te buigen, sloten wetenschappers van iMinds – UGent zich aan bij het internationale GreenTouch™-consortium dat in 2010 de ambitie formuleerde de technologie-roadmap te ontwikkelen die nodig is om de energie-efficiëntie van communicatie- en datanetwerken revolutionair te verbeteren. Met succes: het consortium kondigde onlangs trots aan dat het – na vijf jaar onderzoek – in zijn opzet geslaagd is. De onderzoekers van iMinds – UGent werkten mee aan de ontwikkeling van het model dat een aantal oplossingen integreert om vaste, residentiële telecomnetwerken 250x energie-efficiënter te maken (in vergelijking met het best scorende netwerk in 2010).

“We hebben vandaag al 50 kerncentrales nodig om in de wereldwijde elektriciteitsbehoeften van telecomnetwerken te voorzien,” zegt Prof. dr. Mario Pickavet, iMinds – UGent. “Omdat dit op langere termijn gewoonweg niet schaalbaar is, onderzochten we samen met een vijftigtal andere bedrijven, universiteiten en onderzoeksinstellingen in het GreenTouch™-consortium (www.greentouch.org) welke technologieën we nodig hebben om de energie-efficiëntie van communicatie- en datanetwerken significant te verbeteren.”

“Het energieverbruik van conventionele netwerktechnologie is direct gelinkt aan de capaciteit ervan. Omdat telecomnetwerken gebouwd worden om pieken op te vangen, eerder dan rekening te houden met het eigenlijke (gemiddelde) verbruik van consumenten, zijn ze van nature niet energie-efficiënt,” zegt dr. Bart Lannoo, iMinds – UGent. “Daarom werden nieuwe technieken ontwikkeld die ervoor zorgen dat netwerkcomponenten (zowel bij gebruikers thuis als bij telecomoperatoren) enkel die data te verwerken krijgen die voor hen van belang zijn. Zo hoeven ze niet langer voortdurend op volle kracht te draaien, en kunnen we de energieconsumptie van het hele netwerk met een factor 4 tot 5 verminderen.”

Daaraan gelinkt, deden de researchers ook onderzoek naar manieren om apparatuur (opnieuw zowel bij gebruikers thuis als bij de operatoren) automatisch in slaapstand te plaatsen wanneer die niet wordt gebruikt. Vooral gezien het grote aantal toestellen bij de gebruikers thuis kan ook op die manier een aanzienlijke reductie van de elektriciteitsbehoeften worden gerealiseerd.

Tenslotte ontwikkelden de iMinds – UGent onderzoekers (samen met hun Bell Labs-collega’s) een ‘groene meter’ die de verschillende GreenTouch™-technologieën voor vaste netwerken onder de loep nam en hun individuele en collectieve impact op het energieverbruik – en verbeterde energie-efficiëntie – mat.

Dit artikel is een ingezonden bericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.

Deel dit bericht