Industry Wire

Geplaatst door SpaceX

SpaceX lanceert volgende week de eerste commerciële Nederlandse satelliet

AMSTERDAM / VANDENBERG (VS) – De Nederlandse ‘new space’-startup (*) Hiber lanceert op maandag 19 november zijn eerste nano-satelliet met Elon Musk’s SpaceX-raket, de Falcon 9. Na lancering vanuit Vandenberg (CA) zal de satelliet in een “sun synchronous polar orbit” (**) zestien keer per dag over de polen vliegen en twee keer de gehele evenaar aandoen.

De lancering markeert tevens een andere bijzondere mijlpaal voor Nederland. Hiber wordt hiermee de eerste commerciële Nederlandse satelliet-operator actief op de markt. “Wij vliegen onder Nederlandse vlag,” aldus mede-oprichter Laurens Groenendijk. “Met onze eigen technologie – Hiberband – bieden wij straks wereldwijd, zelfs op de meest afgelegen plekken, connectiviteit aan bedrijven voor het Internet of Things.”

De kosten van de lancering en bouw van de satelliet lopen in de miljoenen, die Hiber terugverdiend dankzij het verkopen van abonnementen. Al meer dan 25 klanten verdeeld over alle continenten zullen als eerste gebruik gaan maken van het telecomnetwerk van het Amsterdamse bedrijf. Vanaf januari 2019 zal het netwerk volledig operationeel zijn om minimaal één bericht per dag wereldwijd op te vangen.

Hiber levert wereldwijd connectiviteit voor sensoren en Internet of Things-devices, tegen een fractie van kosten vergeleken met een ‘gewone’ satelliet. Daar reguliere satellieten slechts een klein deel van de aarde goed kunnen bedienen, levert Hiberband als eerste daadwerkelijk globale satelliet-oplossing. De pakketjes data die de satellieten opvangen zullen terug naar aarde worden verstuurd naar de reeds bestaande twee grondstations in Spitsbergen (Noorwegen) en Delft.

Groenendijk: “De commerciële toepassingen van Hiberband op IoT-gebied zijn haast onuitputtelijk, denk maar aan het tracken van vee, treinwagons of pallets. Maar Hiber werkt ook mee aan cases met een maatschappelijk randje, zoals het bestrijden van klimaatverandering en het effectiever laten groeien van gewassen.”

De eerste satelliet zal een week later worden gevolgd door een tweede die in India wordt gelanceerd. In totaal verwacht Hiber tientallen satellieten te lanceren om aan de enorme vraag naar capaciteit te voldoen.
Hiber (hiber.global; voorheen Magnitude Space) is een zogenaamde ‘new space’-startup (*). Opgericht door en onder leiding van een dream team van satelliet-kenners en tech-ondernemers, werken de ‘Hibernauts’ aan letterlijk een moonshoot: een eigen nano-satelliet constellatie de ruimte inschieten. Elke nano-satelliet heeft een grootte van een flinke schoenendoos.

Tot op heden is zo’n €10 miljoen aan financiering in het bedrijf gestopt. Middels subsidies, innovatiekredieten en investeerders realiseert Hiber op 19 november de eerste stap in de droom om ‘s Nederland eerste commerciële satellietbedrijf te worden. Op de kantoren in Amsterdam en Delft werken meer dan 40 medewerkers aan de baanbrekende, patent-pending technologie achter Hiber en Hiberband.

(*) Definitie NewSpace via Wikipedia.

(**) Zonsynchrone polaire baan via Spacepage.

 

Dit artikel is een ingezonden bericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.

Deel dit bericht