Deel dit artikel
-

“Nieuwe Telecommunicatiewet voorbereid op VoIP”

De nieuwe Telecommunicatiewet is "technologie-onafhankelijk" en daarmee voorbereid op VoIP, dat straks ook officieel binnen de definitie van telefonie valt. Dit zegt het ministerie van Economische Zaken. In de Verenigde Staten is een juridische strijd losgebarsten rond VoIP.

VoIP, het bellen via internetprotocol ('internet-telefonie'), is in de Verenigde Staten een ongereguleerd gebied gebleven. De bedrijven die VoIP-diensten aanboden kregen van de wetgevers enige speelruimte, met name om innovatie te stimuleren en ervoor te zorgen dat de markt zich kon ontwikkelen. Het betekende dat VoIP-aanbieders minder belasting hoefden te betalen (onder meer om het nummer 911 in stand te houden) en minder tijd en geld kwijt waren aan het regelen van vergunningen.

De markt voor VoIP is in de Verenigde Staten inmiddels stevig gegroeid. Volgens Cnet zijn er inmiddels 2,5 miljoen abonnees en rond de 10 procent van alle gesprekken worden met VoIP gedaan, naar verwachting zijn er over vier jaar 7 miljoen abonnees. Cisco Systems, een van de grootste leveranciers van VoIP-apparatuur, meldde deze week tegenover Dow Jones dat het in VoIP "een miljardenbusiness" ziet.

Diverse staten pleiten nu voor meer regulering, waaronder North Carolina, Michigan, Illinois en Virginia. Ze worden daarbij ondersteund door grote telecom-bedrijven, zoals Verizon, BellSouth en SBC, die in VoIP een concurrent zien voor hun vaste lijnen. De staat Wisconsin was de eerste die een VoIP-aanbieder sommeerde om te voldoen aan de telecom-regels. Het bedrijf – Vonage Holdings – is hier inmiddels tegen in beroep gegaan. Het zegt dat het meer een isp is dan een telecombedrijf, omdat het volledig op dataverkeer steunt. Een lezing die door Wisconsin en anderen wordt bestreden.

Politieke steun is er ook voor de VoIP-aanbieders, zo heeft senator Jake Corman uit Pennsylvania een wetsvoorstel ingediend voor een moratorium van vijf jaar op regulering en belastingen voor VoIP in Pennsylvania. Hij hoopt hiermee deze industrietak naar zijn staat te trekken.

"VoIP valt binnen telefonie"
Nederlandse bedrijven maken ook in toenemende mate gebruik van VoIP, maar de groei is nog niet bepaald onstuimig. Van de bedrijven met meer dan 200 werknemers zet momenteel 8 procent VoIP in, een verdubbeling in vergelijking met drie jaar geleden. Gemeten over alle bedrijven blijkt 1 procent gebruik te maken van VoIP.

In de nieuwe Telecommunicatiewet, die binnenkort door de Tweede Kamer wordt behandeld, wordt geen onderscheid gemaakt naar de technologie die ingezet wordt voor telefonie, zoals umts, gsm, vaste netwerk of internetprotocol. "De wet is technologie-onafhankelijk", zegt een woordvoerster van het ministerie van Economische Zaken.

Valt VoIP in Nederland binnen de definitie van telefonie? "We rekenen VoIP tot telefonie", zegt de woordvoerster van EZ. "De afbakening van de markten daarbinnen zal een taak van de Opta worden." Het gaat hierbij om de bepaling of er sprake is van vaste telefonie naar mobiel, of van mobiel naar vast, etc. Een woordvoerster van Opta zegt dat overgegaan wordt tot de 'afbakening' zodra VoIP binnen de definitie van telefonie valt, cq zodra de nieuwe Telecommunicatiewet is aangenomen.

Deel dit bericht

Plaats een reactie

Uw e-mailadres wordt niet op de site getoond