Industry Wire

De BOM investeert samen met European Investment Fund in DVI

Tilburg, 10 december 2014 – Innovatiefonds Brabant, beheerd door de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM) heeft vandaag een overeenkomst getekend voor een investering van Euro 5 miljoen in Dutch Venture Initiative (DVI).  DVI is een investeringsfonds dat investeert in overwegend op Nederland gerichte venture capital fondsen. Het is opgezet door het European Investment Fund (EIF), en het ministerie van Economische Zaken. EIF zal, naast de investering door Innovatiefonds Brabant, nog een aanvullend bedrag van Euro 2,5 miljoen co-investeren in DVI, in lijn met daarover gemaakte afspraken. De investering door Innovatiefonds Brabant in DVI is onderdeel van de strategie en de doelstellingen van Innovatiefonds Brabant dat sinds december 2013 in de lucht is.

Strategie en doelstelling investering DVI
Miriam Dragstra, Directeur BOM Capital:  “Met Innovatiefonds Brabant geeft de BOM nadrukkelijk invulling aan de rol van aanjager van economische vernieuwing en groei. Hiermee moet de werkgelegenheid van de toekomst gecreëerd worden en moet Brabant als innovatieve regio een sterke positie in de Nederlandse economie gaan vervullen. De fund-to-fund strategie is een belangrijke pijler van deze ambitie. Met de investering in DVI heeft de BOM toegang tot meerdere Venture Capital fondsen en wordt brede aandacht voor Brabant georganiseerd. De fondsen waarin wordt geïnvesteerd hebben ruime ervaring met groei en internationalisatie, belangrijke succesfactoren voor onze Brabantse ambitie. Dat EIF onze investering met 50% co-financiert is een extra win-win. ”

Innovatiefonds Brabant
Innovatiefonds Brabant is in december 2013 door de Provincie Noord Brabant opgericht en bij de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM) ondergebracht. Het revolverende fonds heeft Euro 125 miljoen beschikbaar voor een periode van 24 jaar. Innovatiefonds Brabant richt zich nadrukkelijk op Brabant-gerelateerde innovaties die nationaal of internationaal het verschil kunnen gaan maken. Voorwaarde is dat de kandidaat-bedrijven actief zijn binnen een van de zes Brabantse topsectoren:  High Tech, Logistiek, Maintenance, Life Sciences en Life Tech, (Agro)Food en Biobased Economy.

In 2014 zijn er reeds verschillende investeringen gedaan door Innovatiefonds Brabant in diverse bedrijven. De heden ondertekende investeringsovereenkomst is de derde fund-to-fund investering. Eerder investeerde het Innovatiefonds Brabant  totaal ca. Euro 8 miljoen in het Nederlandse Technologiefonds Prime Ventures en in het Nederlandse Life Sciences fonds Forbion. Met alle drie de fondsen zijn afspraken gemaakt over het ontsluiten van kennis, netwerken, dealflow en de extra focus op investeringen in Brabant.

Ministerie van Economische Zaken
Het ministerie van Economische Zaken ondersteunt de investeringen in de topsectoren. Met DVI wil het kabinet de toegang tot de kapitaalmarkt voor snelgroeiende innovatieve ondernemingen verbeteren, zodat zij hun groeipotentieel ook kunnen waarmaken. Daarom heeft het ministerie van Economische Zaken bij de start Euro 100 miljoen beschikbaar gesteld voor DVI.

Provincie Noord Brabant
Bert Pauli: “Innovatiefonds Brabant is een belangrijk instrument in het realiseren van de doelstellingen van het Economisch Programma 2020. Het MKB is de motor van de Brabantse economie. Door op deze manier te investeren in innovatie creëren we op termijn veel nieuwe banen. De provinciale middelen dienen als hefboom om ook andere financiers te verleiden te investeren in innovatieve bedrijven.”

Profiel DVI
Dutch Venture Initiative (DVI) is een investeringsfonds dat is opgezet in een samenwerking tussen het European Investment Fund (EIF) en het ministerie van Economische Zaken met medewerking van PPM Oost. Het fonds is opgericht in augustus 2013 met een vermogen van Euro 150 miljoen. Daarvan is Euro 100 miljoen afkomstig van Economische Zaken en Euro 50 miljoen van EIF.  DVI investeert met belangen van ca. 20% tot maximaal 50% in venture capital fondsen, en is daarmee een cornerstone investor in die fondsen. De venture capital fondsen moeten de rest van het kapitaal aantrekken bij private financiers. De Euro 150 miljoen kan hierdoor uitgroeien tot Euro 750 miljoen aan risicokapitaal voor innovatieve bedrijven. DVI investeert in Nederlandse venture capital fondsen en internationale fondsen die ook in Nederland investeren. DVI heeft sinds de start al meer dan de helft van haar kapitaal gecommitteerd aan 8 verschillende fondsen.
http://www.eif.org/what_we_do/resources/dvi/index.htm

Profiel Forbion
Forbion Capital Partner is een venture capital company in Life Sciences met kantoren in Naarden en München en een vertegenwoordiging in Boston (USA). Forbion investeert in Life Sciences en Biomedische Technologie bedrijven met een duidelijke focus op productontwikkeling. Zij richt zich op bedrijven die zich bezighouden met innovatieve technologieën. Verder investeert Forbion in medische apparatuur waar de medische wereld om vraagt.
Forbion’s investment team bestaat uit tien investeringsspecialisten die een imponerende staat van dienst hebben. Sinds eind jaren ’90 investeerden zijn succesvol in o.a. Rhein Bio Tech, Crucell, Neutec, Glycart en Santaris. Forbion is een joint venture aangegaan met Biogeneration Ventures, die twee verschillende seed- en early stage fondsen beheert met een focus op de Benelux. www.forbion.com

Profiel Innovatiefonds Brabant
Innovatiefonds Brabant is door de provincie Noord Brabant in december 2013 opgezet om samen met private investeerders te zorgen voor financiering van innovatieve MKB-bedrijven. Innovatiefonds Brabant zal niet alleen zelf investeren, maar moet ook andere (private) financiers verleiden geld beschikbaar te stellen en zo de financieringsmogelijkheden voor het MKB vergroten. Doel is met de investering van Euro 125 miljoen nog eens Euro 250 miljoen aan financiering door andere financiers uit te lokken, waarmee het totaal aan beschikbaar kapitaal dus op tenminste Euro 375 miljoen komt.  Het fonds heeft een looptijd van 24 jaar.

Innovatiefonds Brabant spreidt de investeringen in delen van Euro 35 tot Euro 40 miljoen over participaties in investeringsfondsen van derden (fund-to-fund), in investeringsfondsen met co-financiers in eigen beheer en in directe investeringen in ondernemingen. Die spreiding is noodzakelijk om de kans op succes te vergroten en een optimale inzet van geld mogelijk te maken.

Het fonds richt zich met name op de Brabantse topclusters High Tech (inclusief ICT), Logistiek, Maintenance, Life Sciences en Life Tech, (Agro)Food, Biobased Economy en op maatschappelijk relevante innovaties. Het fonds wordt beheerd door de BOM. www.bom.nl

Profiel Prime Ventures
Prime Ventures is één van de leidende verschaffers van durf- en groeikapitaal voor snel groeiende internet-, software- en high-tech bedrijven in Nederland en andere West-Europese landen. Het investeert  Euro 5 tot Euro 20 miljoen per bedrijf en richt zich op de meest veelbelovende start-ups die de potentie hebben wereldwijd door te breken. Naast groeikapitaal stelt Prime Ventures haar ondernemers een uitgebreid internationaal netwerk van contacten ter beschikking. Tevens kunnen ondernemers profiteren van de ruime ervaring die Prime Ventures heeft met het uitbouwen van internationaal groeiende ondernemingen. Voorbeelden van investeringen door Prime Ventures zijn Global Collect, Silicon Hive, Civolution, Intrinsic-ID, IPDIA, Thuisbezorgd, Mendix, Applift en Bright Computing. Sinds 1999 heeft Prime Ventures vier fondsen opgehaald met totaal Euro 425 miljoen aan gecommitteerd kapitaal. www.primeventures.com

Dit artikel is een ingezonden bericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.

Deel dit bericht