Helft zorgorganisaties heeft voorbereiding EHDS nog niet helder

Rijswijk – Vijftig procent van de zorgorganisaties heeft een duidelijk beeld van wat de European Health Data Space (EHDS) inhoudt, maar weet nog niet precies welke aanpassingen hiervoor nodig zijn. Dat blijkt uit onderzoek van SureSync onder ruim negentig beslissers in organisaties die werken met medische gegevens. De EHDS is een Europese verordening die direct van kracht is, zonder dat er afzonderlijke Nederlandse wetgeving nodig is. Nog eens de helft van de zorgorganisaties (53%) heeft tot nu toe geen uitgebreide impactanalyse uitgevoerd om de gevolgen van de EHDS voor IT-processen, zoals data-uitwisseling, in kaart te brengen.
Concrete maatregelen in de praktijk
Niet alle organisaties kijken weg als het aankomt op naleving van de wet. Een deel van hen heeft al maatregelen genomen om de implementatie hiervan te waarborgen. De volgende acties worden het vaakst ingezet:
- Werken met een stappenplan (35%)
- Oprichten van een intern projectteam (34%)
- Aanbieden van een trainingsprogramma voor medewerkers (29%)
- Gebruik van software ter ondersteuning van de implementatie (29%)
Naleving op korte termijn
Ondanks de voorbereidingen die nog nodig zijn, is driekwart van de organisaties (76%) er zeker van dat ze de wetgeving goed naleven of zullen naleven. Ook qua planning zijn de verwachtingen positief: ruim een kwart van de zorgorganisaties (28%) streeft ernaar om de procesaanpassingen binnen een jaar afgerond te hebben.
Sander Odijk, Managing Director van SureSync: “De EHDS trad begin dit jaar gefaseerd in werking, wat betekent dat zorgorganisaties nu al in actie moeten komen. Veel organisaties staan echter nog aan het begin van de voorbereiding, en daar moet verandering in komen. Mijn advies aan deze organisaties is dan ook: voer in ieder geval een impactanalyse uit en breng IT-systemen en datastromen in kaart. Wacht daarna niet met het zetten van vervolgstappen, zoals het opstellen van een stappenplan en het opzetten van een projectteam. Beoordeel en pas waar nodig de IT-systemen en datastromen aan. Hiermee breng je de basis op orde, en dat voorkomt tijdsdruk en last minute aanpassingen in de toekomst. Een goed begin is ook hier het halve werk, zorgt ervoor dat jouw organisatie straks toekomstbestendig opereert en verkleint de kans op handhaving met terugwerkende kracht, mocht blijken dat niet (voldoende) aan de regels is voldaan.”
Over het onderzoek
Dit onderzoek is uitgevoerd door onderzoeksbureau PanelWizard, in opdracht van SureSync. In totaal namen 94 respondenten deel, bestaande uit C-level executives, hoger management, beslissers en managers op het gebied van IT, Finance, Data, Compliance en Legal. De respondenten zijn werkzaam bij Nederlandse organisaties die werken met medische gegevens.
Dit artikel is een ingezonden bericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.