Deel dit artikel
-

Omzet hotelmarkt is na corona terug op niveau, maar kosten zijn sterk gestegen

De Nederlandse hotelmarkt is grotendeels hersteld van de coronacrisis. Dit blijkt uit het nieuwe HOSTA rapport van Horwath HTL. De bezettingsgraden zijn nog niet volledig hersteld, maar verbeteren sterk. Mede door de hoge inflatie zijn de gemiddelde kamerprijzen gestegen tot recordniveau. Hierdoor is de omzet voor het gemiddelde hotel weer even hoog als voor het start van de crisis. Door de sterk gestegen kosten blijft de gemiddelde winst echter laag.

De bezettingsgraad van de Nederlandse hotels steeg in 2022 tot 65,8 procent. Dit is ruim 27 procentpunten boven het niveau van 2021 (38,6%), maar nog altijd 12 procentpunten onder het recordniveau van 2019 (78,2%).

De gemiddelde kamerprijs is in 2022 sterk gestegen. Door de coronacrisis daalde de gemiddelde kamerprijs van 120 euro in 2019 tot 88 in 2021. In 2022 is echter een gemiddelde kamerprijs van 134 gerealiseerd. Dit is een stijging van 52 procent ten opzichte van 2020, en een stijging van 12% ten opzichte van 2019.

Door het herstel in de gemiddelde bezettingsgraden en de stijging van de gemiddelde kamerprijzen is de RevPAR, de omzet per beschikbare hotelkamer, gestegen van 35 tot 88 euro, en stijging van ruim 150 procent. Doordat in 2022 ook het hotelrestaurant, zalen en overige voorzieningen weer meer gebruikt werden, steeg de totale omzet nog sneller. De totale omzet per beschikbare hotelkamer (TRevPAR) steeg van 64 euro in 2021 tot 153 euro in 2022, een stijging van bijna 40 procent. Ten opzichte van 2019 is de totale omzet met 5 procent gestegen.

De exploitatiekosten voor hotels in Nederland zijn ook sterk gestegen sinds de coronacrisis. De landelijke inflatie (cpi) steeg van 1,3 procent in 2020 tot 2,7 procent in 2021 en 10,0 procent in 2022. De gemiddelde prijsstijging sinds 2019 is daarmee ruim 14 procent. Voor hotels in Nederland lag de gemiddelde kostenstijging nog hoger.

De winstgevendheid van de Nederlandse hotels staat hierdoor nog altijd onder druk. Uitgedrukt als percentage van de omzet is het bedrijfsresultaat in 2022 circa 31,5 procent. In 2019 was dit nog 41,3 procent.

De resultaten over het eerste halfjaar van 2023 geven aan dat het herstel aanhoudt, voor zowel de bezettingsgraden als de gemiddelde kamerprijzen. Op basis van de huidige resultaten verwachten de hoteliers dat de landelijke bezettingsgraad in 2023 zal uitkomen op circa 72 procent. Naar verwachting komt de gemiddelde kamerprijs dit jaar uit op circa 146 procent.

De hotels in de regio Amsterdam & Schiphol werden in 2020 het hardst geraakt door de coronacrisis, en hebben in 2021 maar een minimaal herstel kunnen laten zien. In 2022 presteert de hotelmarkt in de hoofdstedelijke regio echter boven verwachting. De bezettingsgraad verdubbelde bijna, van 31,4 procent in 2021 naar 62,3 procent in 2022. Dit is nog altijd 23 procentpunten onder het niveau van 2019 (85,3%).

De huidige resultaten en projecties voor Amsterdam & Schiphol geven een verder herstel aan. Wanneer dit doorzet, zullen de Amsterdamse hotels het jaar 2023 afsluiten met een bezettingsgraad van circa 72 procent en een gemiddelde kamerprijs van 189 euro.

Deel dit bericht

Plaats een reactie

Uw e-mailadres wordt niet op de site getoond