Black Friday: COSH! focust op de groene initiatieven van kleinere ondernemers en retailers

PERSBERICHT, 13.11.2023 – In de aanloop naar Black Friday, vestigt COSH! de aandacht op de gevolgen van deze jaarlijkse shopping bonanza. Terwijl Black Friday bekend staat om zijn verleidelijke kortingen en spectaculaire deals, zijn er steeds meer stemmen die pleiten voor Green Friday, een meer duurzame benadering van winkelen en een grotere aandacht voor meer bewuste keuzes, zowel voor de wereld als voor jezelf.
Amerikaanse toestanden waarbij Black Friday synoniem staat met gigantische kortingen, chaotische stormlopen op winkels, gewonden en soms zelfs doden kennen we gelukkig niet in ons land, maar ook hier laten kooplustige consumenten zich maar al te graag verleiden door een wereld van materiële dromen. Merken en winkels pikken hier gretig op in de periode rond Black Friday. Maar aan de glanzende advertenties en de opwinding van de koopjesjacht hangt een schaduwzijde waar we liever niet bij stilstaan: de wereldwijde ecologische en psychologische gevolgen van deze shopping gekte.
De psychologische schaduwzijde van overconsumptie
Niki De Schryver, oprichter van COSH.eco, het digitaal data-driven platform voor duurzamer shoppen, stelt vast dat het helaas opnieuw nodig is om de schadelijke gevolgen van de overmatige consumptie tijdens Black Friday aan de kaak te stellen. Ze benadrukt dat het evenement vaak leidt tot impulsaankopen, overproductie, onnodige verspilling en een negatieve impact heeft op onze mentale gezondheid. Ze roept op tot een verschuiving in consumentengedrag en pleit voor een grotere nadruk op de aankoop van meer duurzame merken en producten die de planeet minder belasten.
“Black Friday kortingen hebben de potentie om een enorme impact te hebben op het milieu, de arbeidsomstandigheden en de mentale gezondheid van de consument,” aldus De Schryver. “Het is van cruciaal belang dat we consumenten bewust maken van de gevolgen van hun keuzes voor zichzelf en de planeet en dat we een meer duurzame en ethische benadering van winkelen aanmoedigen.”
Black Friday wordt vaak afgeschilderd als een shoppingparadijs met verleidelijke kortingen en spectaculaire deals. Het suggereert dat ‘geluk’ slechts een klik of een aankoop verwijderd is. Maar onder dit dun laagje fineer gaat een valse belofte schuil: dat meer bezitten gelijkstaat aan meer geluk. Dit ongebreidelde materialisme haalt onze focus weg van wat ons echt verrijkt: ervaringen, verbinding en persoonlijke groei. We verlangen naar betekenis, relaties en verbondenheid, maar Black Friday overschaduwt deze essentiële menselijke noden.
De gevolgen gaan verder dan slechts spijt na een aankoop. Halsoverkop aangeschafte producten veranderen vaak in rommel, die niet alleen onze fysieke ruimte, maar ons ook innerlijk vult en dat kan resulteren in verhoogde stress, angst en zelfs depressie, volgens recent onderzoek. Om nog maar te zwijgen van de financiële kater die de koper er vaak aan overhoudt. In plaats van tastbare goederen te kopen, moedigt COSH! aan om te investeren in ervaringen, waarvan onderzoek consequent heeft aangetoond dat ze meer duurzaam geluk brengen dan materiële bezittingen.
Green Friday en Circular Monday: groeiende alternatieven
Het bewustzijn rond de impact van consumentisme heeft geleid tot initiatieven zoals ‘Green Friday’ en ‘Circular Monday’. Deze alternatieve evenementen, voor het eerst gelanceerd bij COSH! in 2020, richten zich op verantwoord winkelen en sporen consumenten aan om bewuste keuzes te maken. Green Friday moedigt aan om na te denken over de herkomst van producten, de arbeidsomstandigheden van de mensen die ze maken, en de impact van de productie op het milieu en je eigen leven.
“De strijd tussen Black Friday en Green Friday symboliseert de groeiende verdeeldheid tussen traditioneel consumentisme en de groeiende behoefte aan duurzaamheid en bewustzijn. Als consumenten hebben we de kracht om Black Friday te herdefiniëren door geïnformeerde en bewuste keuzes te maken, waarbij duurzaamheid, ervaringen en gemeenschap de boventoon voeren boven puur kopen,” aldus Niki De Schryver, oprichter van COSH.eco.
Isolde Delanghe, Directeur van Mode Unie vult aan: “We zien dat steeds minder zelfstandige modehandelaars korting geven op Black Friday. Korting geven midden in het verkoopseizoen is nu eenmaal niet haalbaar, al zeker niet na de opeenvolgende crisissen die het bijzonder moeilijk maakten voor de sector. Consumenten weten dat ze bij hun lokale moderetailer eerlijke prijzen krijgen zonder kunstmatig opgedreven kortingen en hechten dan ook belang aan die geloofwaardigheid. Zelfstandige handelaars zetten dan ook liever in op goede doelen en dragen zo hun steentje bij aan het ondersteunen van de maatschappij en het kracht bijzetten van de boodschap rond bewust shoppen.”
Niki: “Het groeiende bewustzijn en het besef dat als alle ondernemers aan dezelfde kar trekken en radicaal ‘nee’ zeggen tegen kortingen, die hun eigen marges onder druk zetten en ook consumenten aanleert aankopen uit te stellen, is goed. Samen staan lokale ondernemers sterker dan als ze individueel beslissen met hun winkel tegen de status quo of initiatieven die vanuit de VS overwaaien in te gaan, dat geeft hoop. Zo vergroot ook bij de shoppende burger het bewustzijn rond overconsumptie.”
Lijst van lokale initiatieven
Dit is ook iets wat we zien op Green Friday en Circular Monday: Steeds meer merken verschuiven de focus van winstbejag naar het steunen van lokale goede doelen en organisaties of het informeren en inspireren van hun klanten via workshops of herstelinitiatieven. Een groen verzet tegen de schaduw van Black Friday. Ontdek hier enkele Belgische en Nederlandse initiatieven:
Line Vanden Bogaerde – Gent
Juwelenontwerpster Line Vanden Bogaerde inspireert haar klanten om zorg te dragen voor hun juwelen door in november bij elke aankoop een gratis juwelen poetsdoekje te voorzien. Je kan op Green Friday en de zaterdag daarop ook terecht bij haar in de winkel om jouw juwelen te laten oppoetsen.
SeventyOne – Gent, Brugge, Leuven en Antwerpen
Verkoop je retrokleding aan SeventyOne en geef ze een nieuw leven, Seventy One herverkoopt ze in de resale afdeling van hun winkels. Ontvang een SeventyOne-tegoedbon als je je oude kleding binnenbrengt.
Supergoods – Antwerpen, Mechelen, Gent
Supergoods biedt 0% korting op hun collectie. Betaal de volledige prijs om eerlijke banen te ondersteunen en verantwoorde groene productie te stimuleren.
Druantia – Lier
Gedurende de hele Green Friday-week biedt Druantia gratis verzending via hun webshop. Daarnaast doneren ze voor elke bestelling 1 euro aan Wielewaal, de lokale afdeling van Natuurpunt. Elke euro helpt bij het planten van inheemse haagplanten zoals vlierbessen, wilgen en meidoorn. Als sponsor ondersteunen zij actief de ontwikkeling en het onderhoud van natuurgebied Nazareth-Zuid.
Zonnehoed – Zwalm
Geen Black Friday maar Steun Broes Dag bij Zonnehoed! Klanten kunnen in hun winkelwagen vzw Broes selecteren om de organisatie te steunen. VZW Broes is een organisatie in Zwalm, die elk stukje natuur, elke meter ongeplaveid pad en elke spat water bij de mensen wil brengen.
Anna Rosa Moschouti
Elk jaar tijdens de periode rond Black Friday, zetten wij een stap terug uit de madness en focussen we op content over hoe je je juwelen best kan onderhouden om ze een lang leven te schenken. Je krijgt dan ook een gratis kuisdoekje bij elke bestelling. Daarnaast bieden we gratis reparaties of touch-ups aan van je oudere AR.M stuks. Stuur je oude juwelen dus op of breng ze binnen in onze winkel voor een dosis TLC.
Natacha Cadonici – Brussel
Natacha Cadonici Communiceert over duurzame mode, biologische stoffen, stoffen die afkomstig zijn uit dode stock van andere ontwerpers en lokale productie in Brussel. Ze deelt ook extra informatie, die laat zien hoe een verkoopprijs is opgebouwd en wat netto overblijft voor de ontwerper.
NaaiPunt – Antwerpen
Naaipunt transformeert samen met jou je oude truien in wanten en een muts tijdens een workshop. Heb je gekrompen truien waarvan je spijt hebt dat je ze te vaak hebt gewassen? Geen zorgen, NaaiPunt helpt je bij het maken van wanten en een muts. Een aantal basis naaivaardigheden komen goed van pas tijdens deze workshop.
MOS – Brugge
MOS organiseert een workshop over natuurlijke lichaams- en gezichtsverzorgingsproducten.
OHNE
Bij OHNE gaat 20% van de winst van 24 tot 25 november naar een toekomstige OHNE River Cleanup met partner DOKANO.
King Louie – Nederland
Organiseert een workshop met duurzaam winkelen-expert Laura, die tips geeft over duurzaam winkelen en styling. De workshop zal beschikbaar zijn op de website van King Louie.
FREITAG – Rotterdam
FREITAG gaat nog verder: Zij sluiten de winkel in Rotterdam (online en fysiek) voor een halve dag en de tweede helft van de dag is de winkel énkel open voor wie een Freitag bag wil lenen. Hiermee willen ze hun manifesto kracht bijzetten, want ze geven de voorkeur aan toegankelijk maken van producten boven de eigendom ervan.
Over COSH!
COSH! is een online platform dat consumenten helpt bij het vinden van bewuste mode. Met behulp van een unieke ratingmethode en index worden merken en winkels beoordeeld op basis van zeven criteria. Deze criteria helpt consumenten lokale ondernemers vinden met een duurzamer aanbod, vaak gelegen buiten de grote winkelassen. Op deze manier maakt COSH! het makkelijker voor consumenten om bewuste keuzes te maken en bij te dragen aan een duurzame toekomst.
Dit artikel is een ingezonden bericht en valt buiten de verantwoordelijkheid van de redactie.