Voor marktonderzoekbureau Ruigrok/Netpanel vulden zo'n 900 Nederlanders via internet een vragenlijst in, onder meer over sociale netwerken. Vrijdag schreef Emerce over twee andere onderdelen van het onderzoek: co-creation en online deelgedrag. Naar aanleiding van het artikel van afgelopen vrijdag ontstond een discussie over de representativiteit van het onderzoek.
Volgens Marja Ruigrok van het onderzoekbureau is de ondervraagde groep representatief voor de gehele Nederlandse bevolking. Critici denken dat de methodiek niet representatief kan zijn, met name als het gaat om feiten (bijvoorbeeldheid hoeveelheid files).
Emerce denkt dat de antwoorden over sociale netwerken een aardig beeld geven van hoe leden van netwerken (in dit geval gaat het om een groep van iets meer dan 300 mensen) tegen bepaalde online sociale netwerkissues aankijken. Het gaat hier dus om meningen, niet om feiten.
Bijna veertig procent aangesloten
Zo'n 37 procent van de totale groep van 900 ondervraagden is aangesloten bij een of meerdere sociale netwerken, variërend van MySpace en Relatieplanet tot MSN en YouTube. Het onderzoek hanteert dus een behoorlijk brede definitie van ‘een sociaal netwerk'. Voor de groep onder de 35 jaar ligt het percentage op zestig procent.
Het meest populaire sociale netwerk is Hyves. Bijna de helft van de ondervraagden die aangeeft lid te zijn van een netwerk, is actief bij Hyves. Van de ondervraagden heeft iets minder dan dertig procent een profiel bij MySpace.
Het onderhouden van contacten is de meest genoemde reden om lid te zijn van een sociaal netwerk, gevolgd door ‘tijdverdrijf/ontspanning' en ‘gezelligheid'.
Maar liefst 75 procent van de ondervraagden zegt het gevaarlijk te vinden om persoonlijke informatie op een online netwerk achter te laten. Jongeren en ouderen verschillen nauwelijks in mening hierover. Woonadres en telefoonnumer zijn de meest genoemde gegevens die mensen 'absoluut niet delen'.
Merken
Van de ondervraagden die lid zijn van Hyves (een groep van 157) zegt één op de vijf binnen het netwerk aangesloten te zijn bij een merk, product of organisatie. Het grootste deel van die groep zegt ervaringen over dat merk te delen met andere leden.
Een voorbeeld van een bedrijf waar veel Hyves-leden bij zijn aangesloten is H&M. De kledingketen heeft bijna 70.000 Hyves-vrienden. Het profiel is overigens niet door het bedrijf zelf gestart, maar door een 18-jarige jongen.
H&M laat zich niet in met de community op Hyves. "Op je eigen site heb je alles in de hand. Bij zo'n site niet," zei een woordvoeder van het bedrijf eerder tegen NRC.next. Het bedrijf maakt geen gebruik van de enquetes die op de H&M-Hyves staan. "We hebben al onze eigen klantenpanels."
Hyves-leden geven in het door Ruigrok/Netpanel uitgevoerde onderzoek ook aan wáárom ze binnen Hyves zijn aangesloten bij een merk of bedrijf. Bijna zestig procent zegt aangesloten te zijn omdat ze een merk of product ‘geweldig vindt'. Zo'n veertig procent zeg ‘af en toe een mening' uit te wisselen binnen een merk-Hyves. Een percentage van 23 procent doet dat af en toe en tien procent regelmatig of vaak.
De helft van de Hyves-leden die zijn aangesloten bij een merk, denkt dat een bedrijf of organisatie waardevolle informatie over een merk kan opdoen, door te zien wat Hyves-leden daarover te zeggen hebben.